Excelentní výzkum v oblasti digitálních technologií a wellbeingu

Výzkumný záměr č. 3

Výzkumný záměr č. 3

Výzkumný záměr č. 3: Ostravská univerzita Pedagogická fakulta a Fakulta soc. studií, vedoucí prof. Steriani Elavsky

Personalizované digitální intervence pro podporu wellbeingu a zdravého životního stylu (OU) vede prof. Steriani Elavsky

prof. Steriani Elavsky (OU)

vede výzkumné aktivity VZ3.1 a VZ3.2. Dlouhodobě se věnuje problematice mHealth technologií a jejím využití na podporu wellbeing a zdravého stárnutí. Disponuje dlouholetou mezinárodní zkušeností z USA, kde působila na Pensylvánské státní univerzitě (světově renomované pracoviště v oblasti společenskovědních metod s využitím intenzivních longitudinálních dat a metodiky EMA). Vedla koncepci obsahu projektu a v současnosti je vysoce citovanou vědkyní v oblasti společenských věd.

Co děláme?

Co zkoumáme?

Aktivity VZ3 se zaměřují na vývoj personalizovaných intervencí, které podporují zdravý životní styl a wellbeing. Využíváme behaviorální, psychologické metody a metody sociální práce. Naším cílem je vytvořit efektivní strategie, které pomohou lidem zlepšit jejich fyzické, psychologické a sociální zdraví, a zároveň snížit digitální exkluzi ohrožených skupin, přitom spolupracujeme s odborníky z různých oborů, abychom dosáhli co nejlepších výsledků.

Jaké intervenční postupy jsou účinné? Co ovlivňuje, zda účastníci u intervence setrvají? Jak jim ušít řešení tzv. na míru? To jsou otázky, které se snažíme řešit s využitím technologií a intenzivních metod měření a experimentálním designem. Vyvíjíme také výpočetní algoritmy, které na základě intenzivně sbíraných dat optimalizují behaviorální intervence pro každou osobu. Tímto způsobem zajistíme, že každá osoba obdrží správný obsah intervence ve správný čas, což povede k vyšší účinnosti a většímu zapojení účastníků. Cílíme přitom na ohrožené skupiny, jako jsou lidé žijící s obezitou či osoby vyššího věku. V rámci výzkumu sociální práce také na základě získaných poznatků formulujeme požadavky na modifikaci vzdělávání sociálních pracovníků, aby svými intervencemi uměli ovlivňovat míru digitálního vyloučení a zároveň digitalizované intervence využívali ke zvyšování wellbeingu svých klientů, zejména pak ohrožených dětí a osob vyššího věku.

Čím tento výzkum může pomoci společnosti?

Personalizované intervence a postupy, které vyvíjíme, mohou výrazně zlepšit zdraví a kvalitu života jednotlivců, což může vést ke snížení nákladů na zdravotní péči a zvýšení produktivity. Například lidé žijící s obezitou mohou díky našim intervencím dosáhnout zdravějšího životního stylu a mít větší šanci, že si jej udrží dlouhodobě, což sníží riziko chronických onemocnění, jako je cukrovka nebo srdeční choroby.

Dalším klíčovým přínosem je napomáhání ke snížení digitální exkluze inovacemi ve vzdělávání sociálních pracovníků, kteří budou lépe vybaveni nabízet cílenější sociální služby ohroženým skupinám, jako jsou starší lidé nebo děti z nízkopříjmových rodin, a tím efektivněji dlouhodobě působit na tyto komunity.

Celkově náš výzkum přispívá k vytváření zdravější a inkluzivnější společnosti, kde mají všichni lidé přístup k potřebným zdrojům a podporu pro dosažení lepšího wellbeingu.