Výzkumný záměr č. 4
Výzkumný záměr č. 4: Národní ústav duševního zdraví, vedoucí Petr Winkler
E-mental health nástroje pro podporu duševního zdraví a wellbeingu (NUDZ) vede dr. Petr Winkler
PhDr. Petr Winkler, Ph.D. (NUDZ)
je odborníkem v oblasti veřejného duševního zdraví. Zaměřuje se především na systémy péče o duševní zdraví, psychiatrickou epidemiologii, stigmatizaci duševních onemocnění, duševní gramotnost a celkový psychický wellbeing a odolnost.
MUDr. Pavla Stopková, PhD. (NUDZ)
zastává pozici vedoucí výzkumných aktivit VZ4.2. Je KBT terapeut, psychiatr a odborník v oblasti edukace a kognitivně-behaviorální terapie úzkostných poruch.
Mgr. et Mgr. Iveta Hocko Fajnerová, PhD. (NUDZ)
vede výzkumné aktivity VZ4.3. Je psycholog, neurovědec a výzkumný pracovník a dlouhodobě se zaměřuje na využití VR nástrojů v oblasti kognitivních intervencí a psychoterapie.
PhDr. Ladislav Csémy (NUDZ)
vede výzkumné aktivity VZ4.4. Je odborník v oblasti psychologických a socio-medicínských aspektů závislostního chování s důrazem na oblast identifikace prediktorů rozvoje závislostí a využití preventivních nástrojů. Je řešitel příp. člen řešitelského týmu 16 národních nebo mezinárodních výzkumných projektů.
prof. Mgr. Tomáš Řiháček, Ph.D. (MU)
zastává pozici vedoucího výzkumných aktivit VZ4.5. Je kvalifikovaným psychologem a psychoterapeutem s odborným zaměřením na výzkum psychoterapie. Je autor či spoluautor více než 80 odborných publikací, spoluautor webové aplikace DeePsy a příjemce Fulbright-Masarykova stipendia (2021).
doc. MUDr. Viktor Mravčík (NUDZ)
je excelentní výzkumný pracovník a odborník v oblasti adiktologie, epidemiologie a preventivního lékařství. Do roku 2021 vedl Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti, vyučuje na 1. lékařské fakultě UK. Účastnil se mnoha mezinárodních výzkumných a implementačních projektů podpořených EMCDDA a Evropskou komisí.
Tobias Elgan, Ph.D.
zastává pozici odborného konzultanta projektu. Působí jako docent v oblasti veřejného zdraví ve STAD, Centru pro výzkum psychiatrie při Karolinska Institutet ve Švédsku. Jeho výzkum se zaměřuje na vývoj, evaluaci a implementaci digitálních intervencí pro osoby se závislostí na substancích a děti rodičů se závislostí a do projektu přispívá formou poradenských a konzultačních služeb.
Co děláme?
Co zkoumáme?
Zkoumáme a rozvíjíme možnosti a praxi v posilování psychické odolnosti, zvyšování duševní gramotnosti a zlepšování duševního zdraví pomocí webových nástrojů a smartphone aplikací. Naší vlajkovou lodí je nástroj opatruj.se cílený také na Ukrajince (samopomi.ch) a některé rusky mluvící národy (Bělorusko, Kazachstán – samopomo.ch).
Čím tento výzkum může pomoci společnosti?
Pomáháme tak řešit krizi v oblasti duševního zdraví, kdy poptávka po péči dramaticky převyšuje nabídku a zároveň často nabídka svým charakterem nekoresponduje s tím, co lidé chtějí a potřebují. Zpřístupňujeme kvalitní a na důkazech založenou podporu duševního zdraví, prevenci psychických problémů a včasnou detekci a včasnou intervenci u duševních onemocnění.