Výzkumný záměr č. 6
Výzkumný záměr č. 6: Meziinstitucionální spolupráce, vedoucí Misha Pavel (Ostravská univerzita), zastoupení Patrícia Martinková (Ústav informatiky AV ČR)
Výzkum, vývoj a aplikace inovativních metod pro zpracování komplexních dat v oblastni wellbeingu (OU) vede prof. Misha Pavel
prof. Misha Pavel (OU)
působí na Northeastern University a University of California Davis, expert na elektroinženýrství, informatiku a experimentální psychologii. Jeho výzkum je zaměřen na víceškálové počítačové modelování chování lidí a jeho řízení a na technologické inovace s cílem podpořit udržitelnou, distribuovanou, proaktivní zdravotní péči, studuje přístupy k usuzování a augmentaci lidské inteligence pomocí počítačových her, EEG a transkraniální elektrické stimulace.
dr. Marek Brabec (ÚI AV ČR)
vedoucí výzkumné aktivity VZ6.1 a VZ6.4, je vedoucí vědecký pracovník v Oddělení statistického modelování na Ústavu informatiky AV ČR, autor více než 150 publikací (WoS) s více než 1700 citacemi. Vyvíjí a aplikuje statistické metody, hlavně z oblasti moderní semiparametrické regrese, dynamickými a vysoce strukturovanými časo-prostorovými modely (klasicky/frekventisticky i Bayesovsky). Podílel se na vývoji modelů pro fúzování empirické informace s apriorními znalostmi pocházejícími z jiných než datových zdrojů.
doc. Patrícia Martinková
(ÚI AV ČR)
vedoucí výzkumné aktivity VZ6.2, je vedoucí vědecká pracovnice na Ústavu informatiky, vedoucí Oddělení statistického modelování a Skupiny výpočetní psychometrie. Byla řešitelkou grantů TAČR a GAČR v mezioborovém výzkumu propojujícím statistické modelování a sociální/lékařské obory. Je držitelkou Wichterleho prémie, v rámci Fulbright-Masarykova stipendia působila na University of Washington. Je autorkou více než 40 publikací ve WoS, publikovala v prestižních (D1/WoS) časopisech v oblastech Computer Science Interdisciplinary, Statistics Probability and Information Science, Educational Research nebo Psychology Educational.
dr. David Hartman (ÚI AV ČR)
vedoucí výzkumné aktivity VZ6.3, je výzkumný pracovník v Oddělení složitých systémů na Ústavu informatiky, kde se zabývá problémy týkajícími se komplexních sítí s ohledem na spolehlivou konstrukci a vznik strukturálních jevů. Metodologický výzkum aplikuje v oblastech neurologie nebo klimatologie.
dr. Richard Cimler (UHK)
je vedoucí výzkumné aktivity VZ6.5 a zakladatel a vedoucí Centra Pokročilých Technologií na Univerzitě Hradec Králové. Byl hlavním řešitelem či spoluřešitelem více jak 20 projektů AZV, TAČR, OP PIK a členem 12 projektů GAČR, TAČR, eDIH či evropských projektů. Je autorem více jak 80 publikací ve WoS.
prof. Vilém Novák (OU)
je vedoucí výzkumné aktivity VZ6.6 a profesor na Ostravské univerzitě, kde založil a v letech 1996-2020 řídil ÚVAFM OU. Je expertem na matematickou fuzzy logiku a její aplikace. Je autorem několika formálních teorií, matematického modelu přirozeného lidského usuzování, původní metody regulace procesů a automatického rozhodování, nebo metod na zpracování časových řad. Je autorem nebo spoluautorem více než 300 vědeckých publikací a 6 vědeckých monografií.
doc. Michal Holčapek (OU)
je klíčový výzkumný pracovník a docent na Ostravské univerzitě. Je vynikajícím badatelem v oblasti výpočetní inteligence, agregačních operátorů a matematického modelování. Podílel se na řešení celé řady grantů, včetně projektů GAČR zaměřených na matematické modely v ekonomii, analýzu časových řad nebo aplikaci agregačních operátorů v analýze dat. Současně je garantem kvantitativního výzkumu v rámci doktorského studia na Fakultě sociálních studií OU.
dr. Jitka Kühnová (UHK)
je řešitelkou či spoluřešitelkou několika výzkumných a vývojových projektů na Univerzitě Hradec Králové zaměřených na monitoring vitálních funkcí, vyhodnocení a reakcí na daná data. V posledních 5 letech je koordinátorka vývoje systému Health React využívaného v českých i zahraničních studiích.
dr. Michal Burda (OU)
je výzkumným pracovníkem (R3) na Ostravské univerzitě, vynikajícím datovým analytikem a vývojářem, autorem specifického a rozsáhlého balíku v jazyce R (lfl). Podílel se na řadě projektů a aplikací zejména z lékařských věd, sociální práce, či biologie.
Co děláme?
Co zkoumáme?
Zkoumáme a vyvíjíme statistické modely a výpočetní algoritmy, které pomáhají porozumět těžko měřitelným jevům, jako jsou nálada, pohybová aktivita či wellbeing, vztahy mezi nimi a dalšími charakteristikami, jakož i jejich vývoj v čase. Důraz klademe i na přesnost našich modelů – v simulačních studiích a na reálných datech porovnáváme nově vyvinuté metody s běžně používanými, abychom zajistili jejich spolehlivost. Naše výsledky sdílíme ve volně dostupném softwaru, aby byly přístupné široké veřejnosti i odborníkům.
Čím tento výzkum může pomoci společnosti?
Naším výzkumem vytváříme přesnější modely a analytické metody s vyšší informační hodnotou než ty běžně dostupné. Díky tomu může společnost lépe porozumět složitým a těžko měřitelným oblastem, jako je wellbeing nebo vliv pohybové aktivity na psychiku. Naše modely umožňují odborníkům ve zdravotnictví, školství nebo při tvorbě politik činit informovanější rozhodnutí a formulovat doporučení, která mohou přispět ke zvýšení kvality života a lepšímu zdraví populace.