Výzkumný záměr č. 5
Výzkumný záměr č. 5: Univerzita Palackého v Olomouci ve spolupráci se Sociologickým ústavem AV ČR, vedoucí Petr Baďura
Rozvoj mezinárodní spolupráce a zvýšení aplikačního potenciálu při tvorbě zdravotních, vzdělávacích a enviromentálních politik (UP) vede dr. Petr Baďura
dr. Petr Baďura (UP)
je členem mezinárodní výzkumné sítě HBSC, kde působí jako co-chair pracovní skupiny “Peer Culture and Leisure Time” a v rámci Scientific Development Group. V českém HBSC týmu je zodpovědný za odbornou stránku studie a její metodologii včetně přípravy národně-reprezentativního datového souboru. Studium Ph.D. absolvoval na University of Groningen v Nizozemsku.
dr. Michal Kalman (UP)
zastává pozici vedoucího výzkumných aktivit VZ5.1 a zároveň je vedoucím výzkumným pracovníkem na OUSHI UP. Vede národní výzkumný tým HBSC studie v České republice, je klíčovým pracovníkem pro spolupráci s aplikační sférou. Je členem valného shromáždění mezinárodní HBSC studie.
doc. Hana Macháčková (MU)
vede výzkumné aktivity VZ5.2. Působí jako vedoucí pracoviště Interdisciplinární výzkum internetu a společnosti (IRTIS). Od počátku kariéry se výzkumně zaměřuje na oblast mediální psychologie. Zúčastnila se řady projektů zaměřených na tuto oblast, publikovala více než 40 odborných publikací na toto téma. V současnosti rozvíjí "Experimental working group" (IRTIS MU) a působí jako národní koordinátor mezinárodního projektu EU Kids Online. Je také vedoucí výzkumných aktivit VZ2.1.
prof. Rodrigues Curi Hallal (UP)
je excelentní zahraniční pracovník a profesor v oboru epidemiologie na Federal University of Pelotas v Brazílii. Jeho hlavní výzkumnou oblastí je pohybová aktivita a veřejné zdraví. Působil také ve vedení časopisu Lancet Physical Activity Series. V současnosti je na pozici Fulbright Chair in Public Health – Visiting Professor na University of California v San Diegu.
prof. Dana Hamplová (SOÚ AV ČR)
je vedoucí výzkumné aktivity VZ5.3 a vedoucí oddělení Sociální stratifikace v Sociologickém ústavu AV ČR a zástupcem České republiky v programu ISSP. V minulosti působila na německé univerzitě v Bambergu a na McGill University v kanadském Montrealu.
dr. Alina Cosma (UP)
je vedoucí výzkumné aktivity VZ5.4. Má bohaté zkušenosti v mezinárodním výzkumu. V r. 2015 získala doktorát z psychologie na Univerzitě Babes Bolyai v Kluži. Od té doby absolvovala postdoktorské a výzkumné stáže na prestižních univerzitách v UK (University of St Andrews), Irsku (RCSI, Trinity College Dublin) či Nizozemsku (Utrecht University).
dr. Meyran Boniel-Nissim (UP)
je excelentní výzkumný pracovník a působí od roku 2022 jako docent a seniorní výzkumný pracovník na The Max Stern Academic College of Emek Yezreel v Izraeli. Dr. Boniel-Nissim se zabývá především výzkumem dospívajících v digitálním věku, podílela se např. na publikacích pro speciální čísla Highlights in Psychology for Clinical Settings.
prof. Erik Sigmund (UP)
je excelentní vědecký pracovník a profesor v oboru kinantropologie na FTK UP. Stěžejní výzkumnou oblastí, kterou dlouhodobě rozvíjí je životní styl, pohybová aktivita a zdraví se zaměřením na terénní monitoring pohybové aktivity, sedavého chování a spánku. Jako editor působí v zahraničních časopisech International Journal of Public Health či BMC Public Health.
Dr. Michael L. Smith (SOÚ AV ČR)
je excelentní výzkumný pracovník a vedoucí vědecký pracovník v Sociologickém ústavu AV ČR a zároveň působí na Washington University v Seattlu. Doktorát získal na New School for Social Research v New Yorku. Věnuje se především kvantitativní metodologii.
Co děláme?
UPOL – VZ5
Co zkoumáme?
Výzkumný záměr č. 5 stojí na účasti českých zástupců ve třech uznávaných mezinárodních studiích. Každá z nich je svým zaměřením jedinečná: EU Kids Online sleduje hrozby a příležitosti využívání internetu a digitálních technologií u dětí a dospívajících ve vazbě na jejich wellbeing. HBSC se rovněž zaměřuje na děti a dospívající, je ovšem tematicky více rozkročena a sleduje zdraví, wellbeing s přihlédnutím na řadu aspektů životního stylu a na sociodemografické i sociální faktory. ISSP je sociologickým šetřením, které cílí na populaci dospělou, a v současné době zkoumá roli používání technologií s ohledem na wellbeing dospělé populace, postoje a důvěru vůči digitálním technologiím a překážky, které brání ve využití těchto technologií.
Byť jsou svým pojetím rozdílné, všechny tři studie probíhají dlouhodobě a umožňují sbírat národně reprezentativní data a – což je klíčové – díky standardizované metodologii porovnávat české výsledky se zahraničím.
Krom toho je naším zásadním úkolem další uplatnění a popularizace vědecko-výzkumných zjištění tak, aby se dostávala i „mimo zdi akademických institucí“. Pravidelnými odběrateli našich výsledků tak jsou národní ministerstva, Úřad vlády ČR, WHO, UNICEF či kraje a obce. Zároveň ale nezapomínáme ani na širokou veřejnost a další cílové skupiny včetně škol, rodičů a dětí samotných.
Čím tento výzkum může pomoci společnosti?
U mnoha ze sledovaných ukazatelů jsou naše tři studie hlavním zdrojem dat pro Českou republiku. Jinými slovy bez těchto studií bychom neměli konkrétní představu například o tom, jaká část populace už nemá používání digitálních technologií zcela pod kontrolou a které skupiny jsou tím ohrožené. Pravidelné opakování studií nabízí unikátní příležitost sledovat dlouhodobé trendy a jejich mezinárodní charakter zasazuje česká zjištění do širšího kontextu. Jsme na tom lépe, či hůře než dříve? Liší se stav u nás od stavu v jiných státech? Kdyby nám toto srovnání v čase a se zahraničím chybělo, o to obtížněji bychom jako společnost identifikovali možné hrozby pro wellbeing naší populace. Přišli bychom tak o možnost adekvátně a včas na ně reagovat.
VZ5 – UHK
Co zkoumáme?
Zabýváme se sběrem a vyhodnocováním dat o chování a vitálním stavu osob z různých zdrojů. Jedná se zejména o data z nositelné elektroniky, ale i senzorů prostředí pro monitorování kvality prostředí, ve kterém se člověk pohybuje. Vyvinuli jsme systém HealthReact, který se stará o toto načítání, vyhodnocování a reportování dat. Systém je nasazen v mnoha národních i mezinárodních studií a umožňuje na data reagovat pomocí zasílání sms, mailů či cílených dotazníků přímo do naší mobilní aplikace, kterou má daný člověk u sebe. Ptáme se tedy cíleně na základě vyhodnocení naměřených dat a zjišťujeme subjektivní informace přímo od daného člověka. Do reportů zpracováváme jak objektivně naměřená data, tak subjektivní odpovědi, což dává komplexní obraz o monitorovaném jedinci.
V rámci projektu DigiWell jsme systém rozšířili i o mobilní aplikaci, která umožňuje sběr dat o chování jedinců na svých mobilních zařízeních a umožňuje se zaměřit na výzkumy směřující k lepšímu pochopením jejich, často nadměrnému, využívání.
Čím tento výzkum může pomoci společnosti?
Pomáháme ve výzkumných studiích z mnoha oborů jako je kinantropologie, psychologie a další lékařské obory. Zaměřujeme se na různé skupiny obyvatel a různé problémy, jako je třeba zdravý životní styl či diabetes. Pomáháme výzkumníkům získat přesná data a lépe pochopit procesy v dané populaci. Náš systém umožňuje provozovat i intervenční studie zaměřující se na pomáhání pacientům s plněním stanovených cílů. V projektech spolupracujeme vždy s experty na danou problematiku a pomáháme jim nastavit průběh studie a pravidla tak, aby to správně cílilo na daný problém a mělo vždy co největší dopad na danou populaci.