Výzkumné týmy
Výzkumný záměr č. 1
Krátkodobé a dlouhodobé dopady používání digitálních technologií na wellbeing obecné populace vede prof. David Šmahel.
prof. David Šmahel (MU)
je proděkanem pro strategii a rozvoj Fakulty sociálních studií MU a působí současně na Fakultě informatiky MU. Vedl řadu projektů v oblasti výzkumu dopadů technologií na člověka, zabývá se oblastí “Human Computer Interaction”, publikoval více než 80 odborných publikací. Zúčastnil se řady mezinárodních projektů, v rámci projektu EU Kids Online vedl mezinárodní výzkum zaměřený na rizika a příležitosti používání internetu dětmi a adolescenty. Je editorem časopisu Cyberpsychology: Journal of Psychosocial Research on Cyberspace.
doc. Anna Ševčíková (MU)
zastává pozici vedoucí výzkumných aktivit VZ1.2. Současně působí jako vedoucí Institutu pro Psychologický Výzkum Masarykovy univerzity a je také vedoucí pracovní skupiny pro výzkum sexuality. Publikovala více než 40 odborných publikací s mezinárodním ohlasem. Působila jako associated editor časopisu International Journal of Public Health (IF 5.1). Je členkou prestižní společnosti International Academy of Sex Research.
doc. Lenka Dědková (MU)
působí jako vedoucí výzkumných aktivit VZ1.1. Její dlouhodobý výzkum se zaměřuje na roli informačních a komunikačních technologií (ICT) v životech dospívajících, s konkrétním zaměřením na longitudinální studie, rizikové interakce online a rodičovskou mediaci. Má rozsáhlé zkušenosti s národními a mezinárodními kvantitativními výzkumy (EU Kids Online), publikovala 40 odborných publikací. Je editorkou časopisu Cyberpsychology: Journal of Psychosocial Research on Cyberspace.
dr. Klára Maliňáková (UP)
je proděkanem pro strategii a rozvoj Fakulty sociálních studií MU a působí současně na Fakultě informatiky MU. Vedl řadu projektů v oblasti výzkumu dopadů technologií na člověka, zabývá se oblastí “Human Computer Interaction”, publikoval více než 80 odborných publikací. Zúčastnil se řady mezinárodních projektů, v rámci projektu EU Kids Online vedl mezinárodní výzkum zaměřený na rizika a příležitosti používání internetu dětmi a adolescenty. Je editorem časopisu Cyberpsychology: Journal of Psychosocial Research on Cyberspace.
doc. Hana Macháčková (MU)
je excelentní výzkumnou pracovnicí. Je vedoucí pracoviště Interdisciplinární výzkum internetu a společnosti (IRTIS). Od počátku kariéry se výzkumně zaměřuje na oblast mediální psychologie. Zúčastnila se řady projektů zaměřených na tuto oblast, publikovala více než 40 odborných publikací na toto téma. V současnosti rozvíjí "Experimental working group" (IRTIS MU) a působí jako národní koordinátor mezinárodního projektu EU Kids Online.
doc. Lukas Blinka, excelentní pracovník (MU)
se zaměřuje na psychologii médií a zdraví, zejména na výzkum nadměrného používání digitálních technologií a behaviorálních závislostí. Je autorem více než 40 odborných publikací. Kromě ČR odborně působil na univerzitách a výzkumných projektech v Estonsku a na Islandu. Je členem mezinárodní výzkumné sítě WHO Health Behavior in School-aged Children.
Assoc. prof. Mariek Vanden Abeele (MU)
je aktuální nositelkou ERC projektu zaměřeného na výzkum digitálního wellbeingu. Je expertkou v oblasti statistiky a metodologie. Bude působit jako garantka metodologických a statistických aktivit. Publikovala řadu vysoce citovaných publikací v oblasti výzkumu médií a digitálního wellbeingu.
Výzkumný záměr č. 2
Experimentální výzkum technologií a wellbeingu vede doc. Martina Hřebíčková, DSc.
doc. Martina Hřebíčková, DSc. (PSÚ AV ČR, v.v.i.)
pracuje jako vedoucí vědecká pracovnice v Psychologickém ústavu Akademie věd ČR, kde vede Oddělení psychologie osobnosti a sociální psychologie. Působí také v prezidiu Grantové agentury ČR. Zabývá se psychologií osobnosti a sociální psychologií, zejména rysovým přístupem a strukturou osobnostních rysů v rámci tzv. pětifaktorového modelu osobnosti (Big Five). Zkoumala také národnostní stereotypy, akulturaci a meziskupinové vztahy.
doc. Hana Macháčková, Ph.D. (MU)
vede výzkumnou aktivitu VZ2.1. Je vedoucí pracoviště Interdisciplinární výzkum internetu a společnosti a působí na Katedře psychologie a Katedře mediálních studií a žurnalistiky na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Zabývá rolí internetu a technologií v životě adolescentů a dospělých. Její aktuální výzkum se věnuje online agresi, online komunitám, zdraví a životní pohodě. Momentálně se zaměřuje na experimentální výzkum v oblasti mediální psychologie.
prof. Sylvie Graf, Ph.D. (PSÚ AV ČR, v.v.i.)
vede výzkumnou aktivitu VZ2.2. Je vedoucí výzkumná pracovnice v Psychologickém ústavu Akademie věd ČR, kde založila a vede Brněnskou laboratoř meziskupinových procesů. Zabývá se možnostmi zlepšování vztahů mezi lidmi z různých sociálních skupin – prostřednictvím meziskupinového kontaktu, masmédií a jazyka popisujícího lidi v meziskupinovém kontextu.
doc. Katja Schlegel, Ph.D. (PSÚ AV ČR, v.v.i.)
je excelentní výzkumná pracovnice působící také na Univerzitě v Bernu. Věnuje se výzkumu emocí, emočních kompetencí a regulace emocí. Byla spoluřešitelkou Horizon 2020 ECoWeB “Assessing and Enhancing Emotional Competence for Well-Being in the Young”.
Výzkumný záměr č. 3
Personalizované digitální intervence pro podporu wellbeingu a zdravého životního stylu (OU) vede prof. Steriani Elavsky
prof. Steriani Elavsky (OU)
vede výzkumné aktivity VZ3.1 a VZ3.2. Dlouhodobě se věnuje problematice mHealth technologií a jejím využití na podporu wellbeing a zdravého stárnutí. Disponuje dlouholetou mezinárodní zkušeností z USA, kde působila na Pensylvánské státní univerzitě (světově renomované pracoviště v oblasti společenskovědních metod s využitím intenzivních longitudinálních dat a metodiky EMA). Vedla koncepci obsahu projektu a v současnosti je vysoce citovanou vědkyní v oblasti společenských věd.
dr. Vera Kr. Jandačková (OU)
je vedoucí výzkumné aktivity VZ3.3. Jejím odborným zaměřením je psychologie zdraví, včetně zkoumání biologických mechanismů kognitivního a emočního zdraví, a zdravého životního stylu. Dlouhodobě spolupracuje s řadou mezinárodních odborníků z USA, Německa, Rakouska, Polska, ale především s epidemiology a psychology z University College London z Velké Británie, od kterých získala cenné zkušenosti v práci s velkými longitudinálními daty. Je aktivní členkou společnosti American Psychosomatic Society a Society for Psychophysiological Research.
doc. Lukáš Cipryan (OU)
je vedoucí výzkumné aktivity VZ3.3. Dlouhodobě se věnuje problematice zátěžové a sportovní fyziologie, sportovního tréninku a výživy. Předmětem jeho výzkumného zaměření je nejen sport ale zejména oblast zdraví člověka a prevence civilizačních onemocnění.
prof. Soňa Kalenda Vávrová (OU)
je vedoucí výzkumné aktivity VZ3.4. Dlouhodobě se věnuje rozvíjení postupů situační analýzy ve výzkumech zaměřených na sociální práci. Je garantkou hlavního směru výzkumu OU Skupiny obyvatel ohrožené sociálním vyloučením (https://www.osu.cz/hlavni-smery-vyzkumu/). V rámci tohoto vede výzkumný tým zaměřující se na digitalizaci intervencí sociální práce a digitální exkluzi nejzranitelnějších skupin (ohrožených dětí a osob vyššího věku). V rámci výzkumu spolupracuje především s odborníky z Finska, Španělska, Slovinska a Velké Británie. Je členkou mezinárodní sítě Social Research Center for Welfare Technology (https://sites.uef.fi/weltech/).
Výzkumný záměr č. 4
E-mental health nástroje pro podporu duševního zdraví a wellbeingu (NUDZ) vede dr. Petr Winkler
PhDr. Petr Winkler, Ph.D. (NUDZ)
je odborníkem v oblasti veřejného duševního zdraví. Zaměřuje se především na systémy péče o duševní zdraví, psychiatrickou epidemiologii, stigmatizaci duševních onemocnění, duševní gramotnost a celkový psychický wellbeing a odolnost.
MUDr. Pavla Stopková, PhD. (NUDZ)
zastává pozici vedoucí výzkumných aktivit VZ4.2. Je KBT terapeut, psychiatr a odborník v oblasti edukace a kognitivně-behaviorální terapie úzkostných poruch.
Mgr. et Mgr. Iveta Hocko Fajnerová, PhD. (NUDZ)
vede výzkumné aktivity VZ4.3. Je psycholog, neurovědec a výzkumný pracovník a dlouhodobě se zaměřuje na využití VR nástrojů v oblasti kognitivních intervencí a psychoterapie.
PhDr. Ladislav Csémy (NUDZ)
vede výzkumné aktivity VZ4.4. Je odborník v oblasti psychologických a socio-medicínských aspektů závislostního chování s důrazem na oblast identifikace prediktorů rozvoje závislostí a využití preventivních nástrojů. Je řešitel příp. člen řešitelského týmu 16 národních nebo mezinárodních výzkumných projektů.
prof. Mgr. Tomáš Řiháček, Ph.D. (MU)
zastává pozici vedoucího výzkumných aktivit VZ4.5. Je kvalifikovaným psychologem a psychoterapeutem s odborným zaměřením na výzkum psychoterapie. Je autor či spoluautor více než 80 odborných publikací, spoluautor webové aplikace DeePsy a příjemce Fulbright-Masarykova stipendia (2021).
doc. MUDr. Viktor Mravčík (NUDZ)
je excelentní výzkumný pracovník a odborník v oblasti adiktologie, epidemiologie a preventivního lékařství. Do roku 2021 vedl Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti, vyučuje na 1. lékařské fakultě UK. Účastnil se mnoha mezinárodních výzkumných a implementačních projektů podpořených EMCDDA a Evropskou komisí.
Tobias Elgan, Ph.D.
zastává pozici odborného konzultanta projektu. Působí jako docent v oblasti veřejného zdraví ve STAD, Centru pro výzkum psychiatrie při Karolinska Institutet ve Švédsku. Jeho výzkum se zaměřuje na vývoj, evaluaci a implementaci digitálních intervencí pro osoby se závislostí na substancích a děti rodičů se závislostí a do projektu přispívá formou poradenských a konzultačních služeb.
Výzkumný záměr č. 5
Rozvoj mezinárodní spolupráce a zvýšení aplikačního potenciálu při tvorbě zdravotních, vzdělávacích a enviromentálních politik (UP) vede dr. Petr Baďura
dr. Petr Baďura (UP)
je členem mezinárodní výzkumné sítě HBSC, kde působí jako co-chair pracovní skupiny “Peer Culture and Leisure Time” a v rámci Scientific Development Group. V českém HBSC týmu je zodpovědný za odbornou stránku studie a její metodologii včetně přípravy národně-reprezentativního datového souboru. Studium Ph.D. absolvoval na University of Groningen v Nizozemsku.
dr. Michal Kalman (UP)
zastává pozici vedoucího výzkumných aktivit VZ5.1 a zároveň je vedoucím výzkumným pracovníkem na OUSHI UP. Vede národní výzkumný tým HBSC studie v České republice, je klíčovým pracovníkem pro spolupráci s aplikační sférou. Je členem valného shromáždění mezinárodní HBSC studie.
doc. Hana Macháčková (MU)
vede výzkumné aktivity VZ5.2. Působí jako vedoucí pracoviště Interdisciplinární výzkum internetu a společnosti (IRTIS). Od počátku kariéry se výzkumně zaměřuje na oblast mediální psychologie. Zúčastnila se řady projektů zaměřených na tuto oblast, publikovala více než 40 odborných publikací na toto téma. V současnosti rozvíjí "Experimental working group" (IRTIS MU) a působí jako národní koordinátor mezinárodního projektu EU Kids Online. Je také vedoucí výzkumných aktivit VZ2.1.
prof. Rodrigues Curi Hallal (UP)
je excelentní zahraniční pracovník a profesor v oboru epidemiologie na Federal University of Pelotas v Brazílii. Jeho hlavní výzkumnou oblastí je pohybová aktivita a veřejné zdraví. Působil také ve vedení časopisu Lancet Physical Activity Series. V současnosti je na pozici Fulbright Chair in Public Health – Visiting Professor na University of California v San Diegu.
prof. Dana Hamplová (SOÚ AV ČR)
je vedoucí výzkumné aktivity VZ5.3 a vedoucí oddělení Sociální stratifikace v Sociologickém ústavu AV ČR a zástupcem České republiky v programu ISSP. V minulosti působila na německé univerzitě v Bambergu a na McGill University v kanadském Montrealu.
dr. Alina Cosma (UP)
je vedoucí výzkumné aktivity VZ5.4. Má bohaté zkušenosti v mezinárodním výzkumu. V r. 2015 získala doktorát z psychologie na Univerzitě Babes Bolyai v Kluži. Od té doby absolvovala postdoktorské a výzkumné stáže na prestižních univerzitách v UK (University of St Andrews), Irsku (RCSI, Trinity College Dublin) či Nizozemsku (Utrecht University).
dr. Meyran Boniel-Nissim (UP)
je excelentní výzkumný pracovník a působí od roku 2022 jako docent a seniorní výzkumný pracovník na The Max Stern Academic College of Emek Yezreel v Izraeli. Dr. Boniel-Nissim se zabývá především výzkumem dospívajících v digitálním věku, podílela se např. na publikacích pro speciální čísla Highlights in Psychology for Clinical Settings.
prof. Erik Sigmund (UP)
je excelentní vědecký pracovník a profesor v oboru kinantropologie na FTK UP. Stěžejní výzkumnou oblastí, kterou dlouhodobě rozvíjí je životní styl, pohybová aktivita a zdraví se zaměřením na terénní monitoring pohybové aktivity, sedavého chování a spánku. Jako editor působí v zahraničních časopisech International Journal of Public Health či BMC Public Health.
Dr. Michael L. Smith (SOÚ AV ČR)
je excelentní výzkumný pracovník a vedoucí vědecký pracovník v Sociologickém ústavu AV ČR a zároveň působí na Washington University v Seattlu. Doktorát získal na New School for Social Research v New Yorku. Věnuje se především kvantitativní metodologii.
Výzkumný záměr č. 6
Výzkum, vývoj a aplikace inovativních metod pro zpracování komplexních dat v oblastni wellbeingu (OU) vede prof. Misha Pavel
prof. Misha Pavel (OU)
působí na Northeastern University a University of California Davis, expert na elektroinženýrství, informatiku a experimentální psychologii. Jeho výzkum je zaměřen na víceškálové počítačové modelování chování lidí a jeho řízení a na technologické inovace s cílem podpořit udržitelnou, distribuovanou, proaktivní zdravotní péči, studuje přístupy k usuzování a augmentaci lidské inteligence pomocí počítačových her, EEG a transkraniální elektrické stimulace.
dr. Marek Brabec (ÚI AV ČR)
vedoucí výzkumné aktivity VZ6.1 a VZ6.4, je vedoucí vědecký pracovník v Oddělení statistického modelování na Ústavu informatiky AV ČR, autor více než 150 publikací (WoS) s více než 1700 citacemi. Vyvíjí a aplikuje statistické metody, hlavně z oblasti moderní semiparametrické regrese, dynamickými a vysoce strukturovanými časo-prostorovými modely (klasicky/frekventisticky i Bayesovsky). Podílel se na vývoji modelů pro fúzování empirické informace s apriorními znalostmi pocházejícími z jiných než datových zdrojů.
doc. Patrícia Martinková
(ÚI AV ČR)
vedoucí výzkumné aktivity VZ6.2, je vedoucí vědecká pracovnice na Ústavu informatiky, vedoucí Oddělení statistického modelování a Skupiny výpočetní psychometrie. Byla řešitelkou grantů TAČR a GAČR v mezioborovém výzkumu propojujícím statistické modelování a sociální/lékařské obory. Je držitelkou Wichterleho prémie, v rámci Fulbright-Masarykova stipendia působila na University of Washington. Je autorkou více než 40 publikací ve WoS, publikovala v prestižních (D1/WoS) časopisech v oblastech Computer Science Interdisciplinary, Statistics Probability and Information Science, Educational Research nebo Psychology Educational.
dr. David Hartman (ÚI AV ČR)
vedoucí výzkumné aktivity VZ6.3, je výzkumný pracovník v Oddělení složitých systémů na Ústavu informatiky, kde se zabývá problémy týkajícími se komplexních sítí s ohledem na spolehlivou konstrukci a vznik strukturálních jevů. Metodologický výzkum aplikuje v oblastech neurologie nebo klimatologie.
dr. Richard Cimler (UHK)
je vedoucí výzkumné aktivity VZ6.5 a zakladatel a vedoucí Centra Pokročilých Technologií na Univerzitě Hradec Králové. Byl hlavním řešitelem či spoluřešitelem více jak 20 projektů AZV, TAČR, OP PIK a členem 12 projektů GAČR, TAČR, eDIH či evropských projektů. Je autorem více jak 80 publikací ve WoS.
prof. Vilém Novák (OU)
je vedoucí výzkumné aktivity VZ6.6 a profesor na Ostravské univerzitě, kde založil a v letech 1996-2020 řídil ÚVAFM OU. Je expertem na matematickou fuzzy logiku a její aplikace. Je autorem několika formálních teorií, matematického modelu přirozeného lidského usuzování, původní metody regulace procesů a automatického rozhodování, nebo metod na zpracování časových řad. Je autorem nebo spoluautorem více než 300 vědeckých publikací a 6 vědeckých monografií.
doc. Michal Holčapek (OU)
je klíčový výzkumný pracovník a docent na Ostravské univerzitě. Je vynikajícím badatelem v oblasti výpočetní inteligence, agregačních operátorů a matematického modelování. Podílel se na řešení celé řady grantů, včetně projektů GAČR zaměřených na matematické modely v ekonomii, analýzu časových řad nebo aplikaci agregačních operátorů v analýze dat. Současně je garantem kvantitativního výzkumu v rámci doktorského studia na Fakultě sociálních studií OU.
dr. Jitka Kühnová (UHK)
je řešitelkou či spoluřešitelkou několika výzkumných a vývojových projektů na Univerzitě Hradec Králové zaměřených na monitoring vitálních funkcí, vyhodnocení a reakcí na daná data. V posledních 5 letech je koordinátorka vývoje systému Health React využívaného v českých i zahraničních studiích.
dr. Melanie Revilla (OU)
je držitelka ERC, věnuje se metodice společenskovědního výzkumu v IBEI (Institut Barcelona Estudis Internacionalis). Je PI projektu WEB DATA OPP, financovaného startovacím grantem ERC (ERC-2019-STG). Tento projekt zkoumá nové možnosti měření s využitím chytrých telefonů, včetně použití vizuálních dat, pasivně měřených dat a se zaměřením na otázky validity a kvality takto měřených dat.
dr. Michal Burda (OU)
je výzkumným pracovníkem (R3) na Ostravské univerzitě, vynikajícím datovým analytikem a vývojářem, autorem specifického a rozsáhlého balíku v jazyce R (lfl). Podílel se na řadě projektů a aplikací zejména z lékařských věd, sociální práce, či biologie.